Kitap Değerlendirmeleri-4

Başak

New member
Yönetici
Konu Moderatörü
Merhaba herkese. Bu yazımda sizlere sıcağı sıcağına yeni okumayı bitirdiğim bir kitaptan bahsedeceğim. Ama öncesinde her zaman yaptığım gibi kitabı yazan yazarın hakkındakilere değineceğim. Bugünkü değerlendireceğim kitap Kuyucaklı Yusuf- Sabahatin Ali.

Sabahattin Ali, türk yazar ve aynı zamanda da şairdir. Edebi kişiliğini topluma kabul ettirmiş, yaşamındaki deneyimleri okuyucusuna yansıtmış ve kendisinden sonraki dönemlerde Türk edebiyatını etkileyen bir figür haline gelmiştir. Öykü türünde daha çok yazsa da romanlarıyla daha ön plana çıkmıştır.
Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan ve Kürk Mantolu Madonna romanları yayınlandığı ve daha ileriki yıllarda oldukça çok ses getirmiştir.

Gelelim bugünkü kitabımıza, Kuyucaklı Yusuf'a. Roman bir aşkı anlatıyor. Daha kitabın başında olayların nasıl gelişeceğini tahmin etmiştim fakat içerisindeki bazı olaylar ve kitabın sonunun beni aşırı şaşırttığını söylemeliyim.
Daha çok küçük yaştayken ailesinin öldürülmesiyle bu kanlı olaya şahit oluyor Yusuf. Sonrasında olayı görmeye gelen kaymakam Yusuf'u alıp eve götürüyor. Kaymakamın da bir kızı vardır, Muazzez. Yusuf başlarda herşeye,herkese karşı soğuk ve ilgisizdir. Sadece Muazzez'i gördükçe yüzü güler ve sadece ona karşı ilgilidir.
Köyün ileri gelenlerinin kaymakamı düşürüdükleri durum yüzünden kaymakam kızı Muazzez'i evlendirmeye zorlanır. Çok zengin olmalarına rağmen bu evlilik Muazzez'in ilgisini çekmez.
Muazzez'i bu durumdan kurtarmak isteyen Yusuf'un en yakın arkadaşı da Muazzez'e aşıktır. Tüm bu olaylar yaşanırken Muazzez Yusuf'a onu sevdiğini söyler.
Bu aşka kesinlikle karşı olan Muazzez'in annesinin lafları ve kızının aklına olur olmadık şeylerin girmesini sağlaması ise bu aşkın sonunu getirir.

Romanda Yusuf ve Muazzez'in aşkı tanımlayışları ve çaresizlik,sevinç,üzüntü gibi durumları tasvir edişleri o kadar başarılı ki kendinizi bu kitabı okurken sorgulayacağınızdan eminim.
Kesinlikle listenize eklemeniz gereken kitaplardan.
 
Üst