AHŞABI YAKARAK TABLO YAPIMI

technocraft

New member
Yönetici
Konu Moderatörü
Merhabalar sizlere Ahşabı yakarak basit bir şekilde yaptığım tablodan bahsedeceğim. Doğayla ilgili figürler ve eşyalar dikkatimi çektiğinden dolayı ayı figürlü ahşap tablo almayı düşünüp alışveriş sitelerinde bakındım ve pek hoşuma giden modeller olmadı. Bende yapmayı denesem mi derken elime kağıt, kalem aldım. Önceliğim bir taslak hazırlamaktı. Ateşle yakarak yapmak istediğim için taslağın az ayrıntılı oluşacak şekilde yaparsam işimi kolaylaştıracaktı. Biraz bakınıp istediğim şablonu bulup işe koyuldum.
1. Adım
Kağıdı bilgisayarın ekranına yerleştirip ilk taslağımı çıkarıp ardından kağıdı ters çevirip ters yüzüne de ayıyı çizdim.

82

2. Adım
Kağıdın iki yüzüne de aynı taslağı çizdiğim için kağıdı ahşaba yapıştırıp kağıda çizdiğim yerlerin üstünden geçmem yeterli oldu.

79
80

3. Adım
Artık taslak ahşaba işlendi sırada lehim makinesiyle bunu çizmek var. Isıl işlem çizimleri için cihazlar var ama elimizde bulunan lehim makinesiyle de ortaya güzel sonuç çıkartabiliriz.
Hızlandırılmış Çizim ve Isıl işlem anı:
http://instagr.am/p/CAKRMlUlEoO/
4. Adım
Isıl çizimi bittikten sonra ahşabı kesip yüzeyinin pürüzsüz olması ince bir zımpara attım ve üstüne mat vernik atıp çalışmayı noktaladım.

81

Ölçüsü: 19x10 cm

Fikir ve görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Son düzenleme: